недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Драгица Николиќ добила милиони евра од странство

dragica-nikolic-tomislav-nikolic-fondacija-donacije-donatori-1418947323-600202

Последни вести

По еден месец одбивање да објави кој уплатил седум милиони евра во Фондацијата Драгица Николиќ, претседателот Томислав Николиќ откри дека станува збор за донатири од странство, објавува српски Курир, пренесува НетПрес.

Економските експерти предупредуваат дека зад формулацијата „странски донатори“ може да се кријат и домашни тајкуни кои парите ги уплаќале преку своите фирми во странство или од офшор зоните.

„Благодарејчи на фондацијата, успеавме во Србија да донесеме седум милиони евра…Парите се главно од странство, а донаторите не сакаат да бидат именувани од повеќе причини“, вели Николиќ во интервју за НИН и додаде дека „јавноста не треба да ја интересира кој дал пари и колку се потрошени, туку и на што се потрошени“.

Николиќ, упорно го игнорира фактот дека фондацијата има спрецифичен статус бидејќи користи државни ресурси, бидејќи просториите и се во зградата на Претседништвото.

Најчитани вести