недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Драма на ОРЛ – Дете вдишало зрно грав, докторите едвај го спасиле

klinika-564x272

Последни вести

Пет годишно девојче од Сарај, вчера вдишала зрно грав и за кратко време почнала да се гуши. Според информациите на „Здравстви 24“ помодрено и во животозагрозувачка состојба било донесено на Клиниката за Уво нос и грло.

На Клиниката веднаш бил мобилизиран тимот за ендоскопија. Девојчето итно било внесено во сала каде според лекарите секунди биле во прашање за спасување на детскиот живот.

-Детето беше помодрено и во животозагрозувачка состојба. Самата интервенција се состои во тоа што со метална шипка се влегува во белите дробови и самата интервенција е од висок ризик. Значи секунди се во прашање дали таков случај ќе го изнесете жив од операциона сала. Но туѓото тело е отстрането и сега детето е во добра состојба, вели д-р Горан Мицевски шеф на операциони сали на Клиника за Уво, нос и грло, пренесува „Здравство24“.

-Од анестезиолошки аспект беше понудена поддршка бидејќи вакви туѓи тела прават отежнување на виталните функции особено на респираторните. Тоа беше направено и детето е спасено, вели д-р Ангелина Трајковска анестезиолог на Клиниката ОРЛ.

Мајката не знае како дошло до драматичната ситуација. Ќерката играла со другарчиња и после тоа почнала да се гуши. Прво ја однеле во поликлиниката во Ѓорче Петров од каде итно ги испратиле на клиника.

Најчитани вести