сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Драма во Белград: Либиски студенти упаднаа во Амбасадата на Либија

1

Последни вести

Вистинска драма се одвиваше вчера во Белград, кога околу педесетина либиски студенти упаднаа во Амбасадата на Либија во српската претстолнина.

Според информациите, студентите барале остварување на нивните права, и побарале смена на нивниот претставник Абдула Дежели поради корупција.

2

Студентите тврдат дека Дежели одлучувал на кој факултет ќе одат, што ќе студираат, кај кој лекар ќе се лекуваат, ги праќал на најефтините клиники и ги присвојувал парите наменети за студентите.

Либиските студенти откако упаднале заземале една просторија во Амбасадата, додека дипломатскиот персонал бил во друга просторија.

3

Околу 20-30 полицајци присутни пред Амбасадата не можеле да реагираат бидејќи се работи за дипломатско представништво.

Во Србија има околу 400 студенти од Либија.

Најчитани вести