Спорт

Драма во Франција, Шумахер повреден на скијање

Драма во Франција, Шумахер повреден на скијање

Легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер доживеа тешка повреда на главата при скијање на Алпите. Славниот германски возач веднаш со хеликоптер бил префрлен во болница во Греноблу,  а несреќата се случила во близина на скијачкиот центар Мерибел.

„Во прв момент не можев да видам колку е сериозна повредата. Беше во шок и потерсен. Удрил со глава во камен, но носел кацига,“изјави Кристоф Герињон Леком, директор на Мерибела.

Шумахер е голем љубител на скијањето и има своја брвнара во Мерибел, а од Формула 1 се повлече по вторпат во декември минатата година.