вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Заразен од ебола побегна од карантин

ebola

Поврзани вести

Драматично видео на кое се гледа како човек заразен со ебола бега од карантин во Монворија е објавено на Интернет.

Лекарите успеале да го фатат и го ставиле во амбулантно возило.

Пациентот побегнал од карантинот во потрага по храна.

Една од мештанките изјавила дека грижата за болните во карантинот е толку лоша, што немаат ни што да јадат.

„Пациентите се гладни, без храна и вода. Владата под итно мора да реагира“, рекла таа.

Повеќе од 1.550 луѓе во четири афрички земји починаа од тој вирус од почетокот на епидемијата во март. Во Либерија е најголема стапката на заразеност – со 700 смртни случаи и 1.327 сомнителни или потврдени случаи на зараза.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести