вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Дрезден: Закана од терористички напади

drezden500

Последни вести

Полицијата во Дрезден забрани за денеска организирање на сите собири на отворено поради зголемена опасност од терористички напади, јави ДПА.

Полицијата располага со информации за подготвувани напади против приврзаници на антиисламистичкото движење ПЕГИДА, кое вчера објави на Фејсбук дека го откажува за денеска планираниот митинг.

Според специјалните служби, терористи планирале да се измешаат со учесници во демонстрациите, при што целта им била да го убијат еден од главните организатори на протестот Луц Бахман.

Во соопштението на полицијата се наведува дека поради потенцијална опасност за животот и здравјето на сите учесници манифестациите на отворени ќе бидат откажани.

Најчитани вести