среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дрогата „Спајс“ коси ширум Русија

0,,3957037_4,00

Последни вести

Смртоносна мешавина од билки која е главна состојка на новата дрога со име „Спајс“ е причината за смртта на 20 луѓе во Русија, кои го консумирале овој наркотик.

Оваа дрога предизвикува големи проблеми во Русија, а само во септември биле хоспитализирани стотина луѓе кои ја земале. Таа во организмот се внесува со пушење.

„Спајс“ предизвикува сериозни халуцинации, а најстрашно е тоа што кај корисниците на опојни дроги преовладува мислењето дека таа е безопасна. Оваа дрога не е забранета со закон. Прилично Е евтина и достапна, а една кесичка се продава за 15 американски долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести