недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Друштвото на писатели организира Денови на Блаже Конески

За време на одржувањето на Деновите на Блаже Конески, претставници на ДПМ ќе положат свежо цвеќе на гробот на поетот, по повод 20-годишнината од неговата смрт.

blaze-koneski

Поврзани вести

Во организација на Друштвото на писатели од 18 до 20 ќе се одржи манифестација со што ќе се одаде почит на еден од водечките македонски поети, основоположник и прв претседател на македонската писателска асоцијација, Блаже Конески.

Во среда на 18 декември, членови на ДПМ ќе имаат заеднички настап со младите литерати од неколку училишта од Скопје на симболично наречен „Час за Блаже Конески“.

Во четврток во Домот на македонските писатели ќе се одржи средба со наслов „Посланието на Блаже Конески“ на која ќе зборува академик Георги Старделов. Притоа ќе биде промовирано руското идание на последните шест стихозбирки на Конески, неодамна објавени во Москва во превод на Олга Панкина.

На 20 декември во ДПМ ќе настапат четириесет поети на манифестацијата „Средба на генерациите“.

За време на одржувањето на Деновите на Блаже Конески, претставници на ДПМ ќе положат свежо цвеќе на гробот на поетот, по повод 20-годишнината од неговата смрт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести