понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Државната дума ќе го забрза усвојувањето на законите поради референдумот во Крим

krim

Поврзани вести

Државната дума ќе го забрза усвојувањето на законите како резултат на референдумот во Крим, на кој мнозинството жители на полуостровот гласаа за приклучување кон Русија. Ова го објави заменик-претседателот на Долниот дом на рускиот парламент, Сергеј Неверов, пренесува „Россијскаја газета“.

Неверов истакнал дека Државата дума ќе ги преземе сите „неопходни законски решенија во најкраток можен рок“. Според него, резултатите од гласањето покажуваат дека жителите на Крим ја гледаат својата иднина само како дел од Русија“.

Денеска се очекува делегација со претставници на властите во Крим да пристигне во Москва за консултации по поради резултатите од референдумот. Делегацијата ќе ја сочинуваат премиерот на Крим, Сергеј Аксонов и претседателот на парламентот, Владимир Константинов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести