понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Државната дума на Русија ќе го прифати законот за пристапувањето на Крим

referendum na krim

Поврзани вести

До крајот на неделава Државната дума на Русија ќе прифати федералниот закон. што го дефинира статусот на границите и имињата на новите субјекти во Руската Федерација и ќе го ратификува меѓународниот договор за пристапувањето на Крим и Севастопол кон Русија, истакнал претседателот на Државната дума, Сергеј Наришкин, пренесе „РИА Новости“.

„Подготвени сме во најкус можен рок и во целосна согласност со нормите на меѓународното право и регулираните процедури да ги прифатиме овие два закона. И ние задолжително ќе го направиме тоа до крајот на оваа недела“, рекол Наришкин.

Претседателот на Државната дума изразил уверување дека Уставниот суд на Русија ќе донесе позитивна одлука за договорот за влез на Крим во составот на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести