вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Државната комисија за управна постапка вработува 32 дипломирани правници

500-oglas

Последни вести

Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен утре ќе објави оглас за вработување на 32 нови државни службеници.

Повеќето од позициите за кои што ќе се аплицира се за дипломирани правници, а огласот ќе биде објавен во дневниот печат и на веб страната на Агенцијата за администрација.

Станува збор за двајца државни советници, двајца раководители на сектор, 10 помошници раководители на сектор, 12 раководители на одделение и 6 советници.

Условите кои треба да ги исполнат заинтересираните кандидати ќе бидат наведени во огласот.

Од Државната комисија апелираат до сите заинтересирани кои ги исполнуваат условите за огласот да се пријават на истиот, од таму очекуваат голема заинтересираност за пополнување на работните позиции.

-Добредојдени се да се пријават сите квалитетни и искусни кадри, со можност истите да бидат избрани. Ова е голема можност за професионален развој и кариерен напредок во Државната комисија, како орган во втор степен, со широка лепеза на наделжности. Искуството на еден државен службеник во ваков орган, ќе придонесе да се запознае детално со надлежностите на голем број државни органи, односно постапките кои истите ги спроведуваат кога решаваат за правата и обврските на странките, истакна Ирена Брзанова, претседател на Државната комисија.

Вработувањето на стручен и квалитетен кадар, рече таа, придонесува и за развој на Државната комисија, која останува доследна на заложбите за стручно, ефикасно и пред се законито работење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести