сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Државниот совет на Крим ќе избере нов претседател на Владата во октомври

krim

Поврзани вести

Државниот совет на Крим на 9 октомври ќе избере нов претседател на Влаата на Крим, соопшти денеска регионалниот парламент.

Според законот кој во парламентот се усвои на 30 јули, претседателот на Владата на Крим го бираат членови на Државниот совет од листата на кандидати кои ги предложува претседателот на Русија, 20 дена пред одржувањето на изборите, пренесува Итар тас.

Државниот совет ќе се изјасни за секој кандидат поединчено, а победникот ќе биде кандидат кој ќе добие најмногу гласови.

До изборот на нов претседател на Владата, Сергеј Аксјонов и понатаму ќе ја извршува должноста в.д претседател на владата на Крим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести