Македонија

ВИДЕО: Државниот врв на божиќен ручек кај г.г. Стефан

ВИДЕО: Државниот врв на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Државниот врв денеска присуствуваше на традиционалниот божиќен ручек што го приредува поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан,, по повод трет ден Божик и празнувањето на архиѓаконот и првомаченик Свети Стефан.

На божикната трпеза присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски.

На божикниот ручек, што поглаварот на МПЦ го приреди во неговата резиденција во Скопје присуствуваа и дел од Светиот синод.