понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Државниот врв на средба кај претседателот Иванов

132608584

Последни вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски вечерва одржуваат средба на која, според најавите, треба да бидат информирани за актуелната безбедносна состојба во земјата.

На средбата, која ја свика претседателот Иванов, присуствуваат министрите за одбрана и за внатрешни работи Зоран Јолевски и Гордана Јанкуловска, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и началникот на Генералштабот на АРМ Горанчо Котески.

Државниот врв се состана откако поголема вооружена група од 40-тина лица ноќеска во 2 часот и 30 минути ја нападнаа карулата Гошинце во близина на границата на Македонија со Косово. Притоа биле заробени четворица полициски службеници кои биле дежурни во караулата. Министерството за внатрешни работи настанот го окарактеризира како терористички напад.

Најчитани вести