четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Државниот врв на традиционален божикен ручек кај г.г.Стефан

stefan

Последни вести

По повод празнувањето на архиѓаконот и првомаченик Свети Стефан и трет ден Божик, поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г Стефан денеска приреди традиционален божикен ручек за државниот врв.

На божикната трпеза присуствуваа претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и премиерот Никола Груевски.

На божикниот ручек кој традиционално се одржува во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан, беа и дел од членовите на Светиот синод на МПЦ-ОА.

Најчитани вести