вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дубаи: Запленета дрога вредна 31,3 милиони долари

„Каптагон“ е лек, стимуланс, сличен на амфетаминот, кој што се употребува само во болниците.

kaptagon dubai

Поврзани вести

Полицијата во Дубаи запленила рекордна количина на дрога, во која што имало 4,6 милиони пилули „каптагон“, во вредност од 31,3 милиони долари, објавија локалните медиуми.

Шефот на полицијата во Дубаи, генерал мајор Камис Матар ал Мазеина, на кој се повикал дневниот весник „Калеј тајмс“, изразил задоволство од оваа заплена и ја нарекол „тежок удар“ на трговците со дрога во Емиратите.

Тој изјавил дека во трговијата со дрога биле вклучени пет лица од различни арапски националности, од кои тројца се уапсени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести