четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дубровник под опсада: Специјалци насекаде, никој не смее ниту да влезе, ниту да излезе!

akcija

Последни вести

На повеќе локации во Дубровник се наоѓаат добро вооружени специјалци. Тие вршат строга контрола за тоа кој влегува, а кој излегува од градот. Уште од рано утрово кога започнала акцијата, сите се сомневале дека се работи за антитерористичка операција, меѓутоа, полицијата во Дубровник тргнала во борба против дилерите на дрога.

Локалните медиуми пишуваат дека не е исклучена можноста дека се работи за меѓународна акција која се одвива во соработка со полицијата од соседните држави, а сето ова многу потсетува и на настаните од 2013-тата година и акцијата “Гладиус” во која на подрачјето на Дубровник и соседните земји биле уапсени повеќе од 50 лица, пренесува Точка.

DubrovnikNet јавува дека на контролната точка на Дупцa, полицијата под полно вооружување ги контролира возилата кои се движат во двете насоки. На патот стои и знак за обврзно застанување, па со тоа и сообраќајот се успорува поради полициската конрола. Истата ситуација е и кај Прахивца и дубровничка Жупа.

akcija1

Полицијата и специјалците биле пред едно локално кафуле уште од раните утрински часови.

Уапсен сопственикот на популарно кафуле во Дубровник

Според првите неофицијални информации, во Дубровник рано утрово била разбиена група која долго време се занимавала со нелегална набавка и препродавање на кокаин, амфетамини и марихуана.

akcija2

Полицијата и специјалците биле пред кафулето Whats Up уште од раните утрински часови. Во полициската акција бил уапсен Ален Перишиќ, сопственик на кафулето, а приведен е и 38-годишниот Томо Зуцало.

Освен нив двајца, приведени се и Антонио Милјевиќ, келнер во кафулето Whats Up, Ана Перовиќ и Денис Пршиќ, менаџер на None Nina барот во стариот центар на градот. Во тек е и претрес на бродот Југ Дубровник, во сопствеништво на Дамир Катаниќ.

Од полицијата за локалните медиуми потврдуваат дека се работи за акција и криминалистичко истражување во соработа со УСКОК. Се работи за финален чекор од ова криминалистичко истражување.

akcija3

Акцијата во Дубровник има и меѓународен карактер

Всушност, повеќе личности, вклучувајќи и некои припадници на полицијата, биле уапсени и на подрачјето на Бања Лука и Требиње, во координирана акција која ја спроведува МУП Хрватска, потврдуваат од седиштето на МУП во Република Српска.

Акцијата именувана како “Маска” се спроведува под надвор на Обвинителството на БиХ со цела документација од казнени дела на организираниот криминал, неовластен промет со опојни дроги и криумчање.

Полицијата ги приведе сите кои се осомничени за поврзаност со овие казнени дела во изминативе шест месеци, а дејствијата се одвивале на подрачјето на Дубровник, Требиње, Билеќ и Берковиќ во источна Херцеговина.

Најчитани вести