сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДУИ ќе бара меѓународен мониторинг за случајот „Монструм“

Имав значајна средба со американскиот амбасадор Пол Волерс. Заеднички заклучивме дека секој граѓанин има право на протест и оти легитимно право на сите е да го изразат своето незадоволство за одреден процес со цел да бидат потранспарентни за јавноста, изјавил Ахмети.

ali-ahmeti11_806671

Последни вести

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица денеска имаше речиси двочасовна средба со американскиот амбасадор Пол Волерс.

„Имав значајна средба со американскиот амбасадор Пол Волерс. Заеднички заклучивме дека секој граѓанин има право на протест и оти легитимно право на сите е да го изразат своето незадоволство за одреден процес со цел да бидат потранспарентни за јавноста. Оценивме дека нaсилството не го помага процесот за негово институционално решавање, а со тоа и можностите процесот да се врати во првостепена постапка од страна на Апелација“  изјави Ахмети.

Тој го информирал амбасадорот Волерс оти ДУИ ќе побара меѓународен мониторинг од експерти за целиот овој процес да биде потранспарентен за целата јавност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести