петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

ДУИ поднесува иницијатива за распуштање на Собранието

sobranie

Поврзани вести

ДУИ денеска поднесува иницијатива за распуштање на Собранието на Република Македонија и распишување на предвремени парламентарни избори.

Одлуката на ДУИ следи откако решија дека нема да поддржи ниту еден кандидат за претседател на Македонија за кого не постои консензус.

Првиот круг од изборите за нов собраниски состав би требало да се одржи на денот кога ќе се одржи вториот круг од претседателските избори.

Синоќа заседаваше Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кој требаше да се разгледа барањето на нивниот коалицискиот партнер за одржување на предвремени парламентарни избори.

Одлуката за самораспуштање на парламентот би требало да биде донесена најдоцна до среда, за да можат да се обезбедат роковите за одржување на изборите во тој термин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести