понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ДУИ повикува на мирни протести

dui-rakovodstvo11

Последни вести

Демократската унија за интерграција по највите на социјалните мрежи за одржување на протести во петок, на 11 јули, поврзани со пресудата за случајот „Монструм“, повика на мирни избори без насилство.

„ Ги повикуваме сите граѓани кои ќе излезат на протести да протестираат мирно и да се воздржат од секакви акти на насилство. Сите граѓани имаат право да протестираат и да ги искажуваат своите ставови, но не и да се вклучуваат во деструктивни и наслини акти“, се вели во соопштението на ДУИ.

Во соопштението, ДУИ ги повикува надлежните институции да се справат со овој судски случај почитувајќи целосно сите меѓународните стандарди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести