четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Дука: Српските навивачи се добредојдени во Тирана

armand-duka-foto-twitter-1412368609-578065

Последни вести

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Албанија, Арманд Дука, изјави дека нема да забрани српски навивачи да дојдат на Елбасан арената на квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2016, меѓу фудбалските репрезентации на Албанија и Србија.

Првиот дуел меѓу овие две селекции во Белград беше прекинат во 42-та минута по низа инциденти. За време на натпреварот над стадионот на Партизан се појави дрон кој го вееше знамето на „Голема Албанија“. Српскиот репрезентативец, Стефан Митровиќ го спушти знамето на земја, по што беше нападнат од двајца албански фудбалери. По оваа случка, српските навивачи се синмаа на теренот каде настана општа тепачка.

Судијата во тој момент го прекина натпреварот, а подоцна албанските фудбалери одбија да го продолжат натпреварот поради што мечот се регистрираше со резултат од 3:0 за Србија.

Поради инцидентот Србија и Албанија се соочуваат со казна од УЕФА, а конечната казна ќе биде донесена денеска.

На гостинските навивачи од безбедносни причини не им беше дозволено да дојдат во Белград и да го следат натпреварот, но тоа не значи дека српските нема да смеат да патуваат за Албанија, тврди претседателот на албанскиот фудбалски сојуз, Арманд Дука.

„Секој навивач има право да го поддржи сопствениот тим, па така и српскиот. Секако дека можат да дојдат. Ние и минатите мечеви ги игравме под висок ризик, но никогаш сме немале проблеми“, вели Дука.

Дука со неговиот тим отпатува во Нион каде ја чека конечната одлука на УЕФА.

Меѓутоа, по инцидентот во Белград, тешко веројатно е дека УЕФА ќе ризикува нови инциденти, па далеку од веројатно е дека же забрани присуство на гостински навивачи, а постои и веројатност натпреварот да се одигра на неутрален терен. Оваа одлука е многу веројатна доколку УЕФА одлучи мечот да се одигра повторно, но овој пат на неутрален терен.

По се, изгледа дека изјавата на Арманд е уште еден маркетиншки трик на Албанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести