сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Дунга ќе биде новиот селектор на Бразил

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Карлос Дунга, во текот на утрешниот ден и официјално ќе биде именуван за нов предводник на петкратниот светски шампион и за наследник на Луис Филип Сколари.

DUNGA SELEKTOR NA BRAZIL

Последни вести

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Карлос Дунга, во текот на утрешниот ден и официјално ќе биде именуван за нов предводник на петкратниот светски шампион и за наследник на Луис Филип Сколари.

Брaзилските медиуми потврдија дека раководните лица во Фудбалската федерација постигнале договор околу ангажманот на Дунга кој според нив го има потребниот капацитет и квалитет, во најбрз можен рок, Бразил да го врати на победничката патека и да го рехабилитира од срамните порази во последните два натпревара од изминатиот Мундијал во Бразил.

Освен Дунга, во игра за селекторската функција е и актуелниот тренер на бразилскиот прволигаш Сао Пауло, Мариси Рамањо, но 58-годишниот стручњак веќе има изјавено дека би сакал да остане во клупските води.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести