недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Дури 3,3 милиони невработени во Франција

На крајот на ноември минатата година, во Франција биле регистрирани 3,29 милиони невработени

pariz

Поврзани вести

Во Франција на крајот на минатата година биле регистрирани 3,3 милиони невработени, што е голем неуспех за претседателот Франсоа Оланд, кој ветил дека ќе го запре овој тренд.

Министерството за труд на Франција прецизираше дека во декември без работа биле 10.200 лица, со што вкупниот број на невработени е зголемен на рекордни 3,3 милиони.

Оланд, кој е во официјална посета во Турција, го пофалил фактот дека невработеноста е стабилизирана, но признал дека тоа не е доволно.

Бројот на невработени во 2013-та година е зголемен за 117.800 лица или 5,7 отсто, а во 2012-та година за 283.800 односно за 10 отсто.

„Во последниот квартал не е постигната пресвртница во трендот на невработеност за сите старосни групи, иако сме многу близу до остварување на таа цел“, се наведува во соопштението на тамошното Министерство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести