петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дури 33 пратеници воопшто не застанале на говорницата, 36 биле без ниту едно отсуство

Кои пратеници најмногу отсуствувале, кои биле најредовни, кои најмногу реплицирале

sobraniemk

Поврзани вести

Дури 33 пратеници во македонското Собрание ниту еднаш не дискутирале, а 36 пратеници ниту еднаш не отсуствувале од седниците, покажуваат резултатите од собраниската публикација „Мој пратеник“.

На собраниските седници најактивен бил Самка Ибраимовски, а 33-ца негови колеги воопшто не дискутале во Собранието во период од јуни до декември минатата година. Најчесто реплики и контра реплики имале пратенциите Марјанчо Николов и Илија Димовски

Најредовни меѓу парламентарците биле претседателот и потпретседателот на Парламентот Трајко Вељаноски и Светлана Јакимовска, како и пратениците Силвана Бонева, Сузана Анова, Христина Рунчева…

Најногу отсуства од седниците, пак, имаат Фиат Цановски (56), Али Ахмети (55), Тито Петковски (55) и Мендух Тачи (53).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести