недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Дури 80 отсто од Холанѓаните не сакаат Бугари и Романци

bugarija-romanija

Поврзани вести

Осум од 10 Холанѓани сметаат дека границите на Холандија следната година треба да останат затворени за државјани на Бугарија и Романија, според истражувањето на Maurice de Hond за Социјалистичката партија, пренесуваат локалните медиуми.

Во истражувањето учествувале 1.800 лица, според кое 91 отсто од поддржувачите на владејачката Народна партија за слобода и демократија, 82 отсто од симпатизерите на Социјалистичката партија и 100 отсто од луѓето кои гласале за антиимиграционната партија, сакаат границите на Холандија да останат затворени.

Дури 53 отсто од гласачите за проевропските либерални демократи сакаат ограничувањата да продолжат.

Социјалистите го повикаа министер за социјална политика на Холандија да преземе еднострани мерки, за да не дојде до укинување на визите за овие две земји.

Минатата недела Велика Британија исто така најави дополнителни мерки против романските и бугарските емигранти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести