понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Душебаев казнет со 5.000 евра

DUSEBAEV

Поврзани вести

Дисциплинската комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) му изрече казна од 5.000 евра на тренерот на Киелце, Талант Душебаев за неговото неспортско однесување на 1/8 финалниот нстпревар во Лигата на шампионите против Р.Н.Ловен.

За физичкиот контакт со тренерот на противникот, Гудмундур Гудмундсон, комисијата не се реши да изрече санкција со образложение дека на видеозаписот не може со сигурност да се утврди дека Душебаев го удрил Гудмундсон.

Душебаев во иднина ќе мора да внимава на своето однесување, бидејќи тој ќе се соочи со суспензија од страна на ЕХФ, доколку против него се покрене нова дисциплинска постапка до 30 јуни наредната година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести