петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Два македонснки филма на фестивал во Сан Себастијан

Автобиографија на Источна Европа e ретроспектива од 50 филмови кои го обележаа почетокот на 21-от век со цел да се открие богатството на овие филмски индустрии и новите таленти кои се појавија во последната деценија.

pankot-ne-e-mrtov

Последни вести

Фимовите „Како убив светец“ на Теона Стругар Митевска и „Панкот не е мртов“ на Владимир Блажевски ќе бидат прикажани на овогодинешниот филмски фестивал во Сан Себастијан во склоп на програмата Источни ветувања – Автобиографија на Источна Европа (Eastern Promises. Autobiography of Eastern Europe).

Автобиографија на Источна Европа e ретроспектива од 50 филмови кои го обележаа почетокот на 21-от век со цел да се открие богатството на овие филмски индустрии и новите таленти кои се појавија во последната деценија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести