Спорт

Два медали загарантирани за Македонија на СП во кик-бокс

Два медали загарантирани за Македонија на СП во кик-бокс

На Светското јуниорско кадетско првенство кое се оддржува во Римини, Италија присутни се 64 земји од сите 5 континети со 2.020 спортисти.

На самиот старт ждребот ни беше наклонет. Хедис Рамадани -67кг лоу кик го обезбеди бронзениот медал. Рамадани денес се бори за пласман во финале со српскиот кик боксер Данило Раткич.

На првиот ден на светското првенство настапија и Македонските претставници Марио Додевски и Бобан Илиоски.

10694973_10203870469234613_814262383_n

Марио Додевски -69кг. кик лајт се сретна со Бонио Вито Лоренцо од Франција. Борбата беше израмнета и одлучуваа нијанси. Додевски загуби на поени и за него тоа беше крај на настапот на светското првенство.

Нашиот втор претставник Бобан Илиоски -71кг лоу кик со својот настап против Јакуб Козера од Полска и победата од 3; 0 го сврте вниманието на присутните во салата со својата техника и подготвеност.

На вториот ден свое деби имаше Марија Божиноска која настапи во кик лајт дисциплината + 70 кг , а за противник ја имаше домашната претставничка Шерон Фиорети.Божиноска изгуби на поени.

Бобан Илиоски својата втора победа ја имаше против рускиот претставник Савели Кривоносов и се пласира во полуфинале на општо задоволство на Македонскиот тим во Италија. За противник ке го има претставникот од Јужна Африка во петок.