Свет

Два умерени земјотреса регистрирани во Тибет

Два умерени земјотреса регистрирани во Тибет

Два земјотреса со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала се регистрирани денеска во јужниот дел на Тибет, јави ТАСС.

Првиот потрес бил во 9:48 часот по локално време во округот Тингџе, а вториот околу 15 минути подоцна во округот Тингри.

Засега нема информации за евентуални жртви или материјална штета.