петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Дваесет и пет години затвор за пукање врз Белата куќа

„Секој кој има план да употреби насилство, треба да очекува дека ќе помине деценија зад решетки“.

belata-kuka

Поврзани вести

Судот на округот Колубија денес го осуди 23-годишниот Оскар Рамир Ортeг-Хернандез на 25 години затвор за пукањето врз Белата куќа во ноември 2011 – та година.

Првенствено на Хернандез му е препишано дека имал нaмера да изврши атентат врз американскиот претседател, но подоцна тоа обвинение е отфрлено, бидејќи со истрагата било утврдено дека Барак Обама и негова сопруга биле надвор од Белата куќа.

Според зборовите на обвинителот Роналд Мачен, осуденикот бил „мотивиран од омразата кон претседателот и желбата да започне револуција против федералната Влада“, пренесуваат агенциите.

„Оваа 25 годишна затворска казна покажува дека секој кој ќе дојде до главниот град на државата со план да употреби насилство, треба да очекува дека ќе помине деценија зад решетки“, вели тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести