сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дваесет и девет рудари заробени под земја по експлозија во рудник

589ba65aa7e9e2c3eacb1e38d587ffe3

Поврзани вести

Дваесет и девет рудари се блокирани под земја откако денеска избувнала експлозија во руникот за јаглен во Кина.

Триесет други рудари успеале да се извлечат, при што еден се повредил, а триесетина спасувачи се обидуваат да стигнат до заробените рудари.

Кинеските медиуми објавија дека Владата во јуни двапати побарала затворање на овој рудник, но тој продолжил со работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести