Свет

Дваесет и две лица загинаа во невреме во Индија

Дваесет и две лица загинаа во невреме во Индија

Дваесет и две лица загинаа вчера при силното невреме во Индија.

Бурата проследена со удари од громови однесе 22 животи, од кои претежно земјоделци, кои работеле во поле во осум дистрикти во индиската држава Андра Прадеш, пренесува МИА.

Крикет тимови за влакно избегнале удар

Два женски крикет тимови имаа среќа и избегнаа удар од гром во последен момент за време на силното невреме во Индија, откако гром удри во дрво на теренот каде играле во градот Гунтар, изјави локален функционер.

Дрвото се запалило, откако било погодено од гром и заглушувачкиот звук кој следел ги натерал натпреварувачките и гледачите да побегнат во паника.

Ударите од гром се честа појава за време на сезоната на монсуни во Индија, која трае од јуни до септември, но вчерашниот број на жртви беше невообичаено висок.

Маракаибо, најелектиризирано место во светот

grom

Ако верувате дека гром никогаш не удира два пати на исто место, тогаш сигурно не сте биле во близина на езерото Маракаибо во Венецуела.

grom1До илјада пати во еден час светнуваат молњи над езерото Маракаибо. Таквиот феномен носи разни имиња, како што е Светилникот Маракаибо, Катаумбо молљи или „вечната бура“.

На местото каде реката Кататумбо се сретнува со езерото Маракаибо во просек има 260 бурни денови во годината, додека годишно на квадратен километар удираат до 250 молњи.

Поради тоа езерото е наречено место со најголема концентрација на молљи во светот и е запишано во Гинисовата книга на рекорди.
grom4Пикот на бурите е во месец октомври, кога над Кататумбо може да се видат во просек 28 молњи во минута, а ноќе небото е осветлено од илјадници молњи што создаваат природен електрицитет.

Досега нема научно потврдена теорија за причините поради кои настануваат молњите над езерото Маракаибо.

Кататумбо молњите се толку светли што може да се видат на оддалеченост од дури 400 километри, поради што голем број локални морнари ги користат за навигација.

grom3Сателитот „Тропикал Рејнфол Межринг Мишн“, кој е заеднички проект на НАСА и јапонската агенција за истражување на воздушниот простор, 17 годни собираат метеорски податоци. Со помош на добиените податоци научниците имаат изработено карта на светски најнаелектризирани места.

Претходно, планинското село Кигука во Конго, во средишна Африка, се сметало за најнаелектризираното место во светот. Таму годишно светнуваат 158 молњи на квадратен километар.