петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Дваесет и пет години од крвавите протести на плоштадот Тјенанмен во Кина

29052014175326_covek protiv tenk

Поврзани вести

Денеска се навршуваат 25 години од крвавите студентски протести на плоштадот Тјенанмен во Кина.

Демонстрантите велат дека властитего забрануваат споменот на овие протести.

„Споменот на 4-ти јуни е забранет. Никој не смее да разговара за тоа“, рекол демонстрант.

Образложението на официјален Пекинг е дека студентите правеле контрареволуција.

Мирните протести од четириесет дена преминале во жестоки судири, Владата наредила задушување на продемократското движење, се пукало во цивили, а точниот број на загинати не се знае ниту по 25 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести