петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Дваесет и шест лица загинаа во пожарите во Сибир

132596833

Последни вести

Во пожарите, кои вчера ги зафатија населените делови на Сибир, загинаа 26 лица, а речиси илјада побараа лекарска помош, соопштија руските власти.

Вкупно 77 лица завршија во болница, а осум се во критична состојба, изјави портпаролот на регионалните власти Ирина Емелианова.

Таа истакна дека огнот зафатил повеќе од 30 села, а пет илјади лица останале без своите домови, меѓу кои илјада се деца.

Властите сметаат дека пожарот е последица на неодговорно човечко однесување и палење на сува трева во ден, кој бил исклучително топол.

Околу пет илјади спасувачи се бореа да го спасат Блазес во Хакасија во регионот на југоисточен Сибир, каде загинаа 23 лица, соопштија властите.

 

Најчитани вести