сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 22

Двајца команданти од Ал Каеда убиени во американски воздушни напади во Авганистан

Пентагон вчера соопшти дека извршил воздушни напади врз Фарук ал Катани и Билал ал Утаби во провинцијата Кунар во неделата, но се уште се анализираат резултатите од нападот.

132551215

Последни вести

Двајца команданти на Ал Каеда беа убиени во американски воздушни напади во Авганистан, соопштија денеска локалните власти, јави ДПА.

Пентагон вчера соопшти дека извршил воздушни напади врз Фарук ал Катани и Билал ал Утаби во провинцијата Кунар во неделата, но се уште се анализираат резултатите од нападот.

Извори во провинцијата сепак го потврдија извршувањето на нападите и смртта на Катани и Утаби.

– Тие убија двајца членови на Ал Каеда и шестмина пакистански талибанци, изјави претставник на локалните власти.

Авганистанското Министерство за одбрана исто така ги потврди нападите, но нема информации за резултатите

Најчитани вести