понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Двајца космонаути по една година се вратија на Земјата

Апаратот за спуштање на бродот „Сојуз“, со тројцата космонаути, во степите на Казахстан слета во 4,27 часот според Гринич

kosmonauti

Последни вести

Тројца космонаути од Меѓународната вселенска станица (МВС), меѓу кои и Американецот Скот Кели и Русинот Михаил Корниенко, кои во вселената минаа речиси една година, се вратија на Земјата, пренесоа светските агенции.

Заедно со нив на Земјата се врати и рускиот космонаут Сергеј Волков, пренесува МИА.

Апаратот за спуштање на бродот „Сојуз“, со тројцата космонаути, во степите на Казахстан слета во 4,27 часот според Гринич.

Кели и Корниенко во МВС минаа 340 дена. Таму тие извршија тестирања што имаа за цел космонаутите да ги гподготват за идните пилотирани мисии до Марс.

Најчитани вести