понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Двајца мртви во судар на возови во САД

USA-superliner-train-ext2

Последни вести

Две лица загинале, а двајца се повредени во судар на два воза во сојузната американска држава Арканзас, соопшуваат американските власти.

Сударот се случил вчера во градот Хоксиј, град со 3 илјадижители на североистокот на Арканзас, а се верува дека меѓу загинатите и повредените има и од членовите на екипажот.

Од силниот удар избил пожар во кој изгорел еден вагон, за кој американскиот Националниот одбор за безбедност во сообраќајот наведуваат дека превезувал алкохол.

Веднаш по несреќата во радиус од околу 2,5 километри од местото на инцидентот евакуирани се околу 500 луѓе, бидејќи еден од возовите пренсувал опасни хемикалии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести