Свет

Двајца Палестинци убиени во Газа

Двајца Палестинци убиени во Газа

Двајца Палестинци се убиени во текот на ноќта при нападот на израелската авијација на појасот Газа. Израелската војска соопшти дека во текот на ноќта 16 пати бил бомбардиран појасот Газа, а дека Палестинците испукале една ракета во Израел.

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, апелираше вчера, жителите на Газа да ги напуштат сите места каде се сместени припадниците на Хамас.

Од 8-ми јули, вкупно 2.122 Палестинци погинале кога израелската војска ја започна ореацијата во појасот Газа, кој е под власт на Хамас.

На израелската страна има 68 жртви, од кои 64 војници и 4 цивили.