сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Двајца Палестинци убиени во Газа

0,,17771271_401,00

Последни вести

Двајца Палестинци се убиени во текот на ноќта при нападот на израелската авијација на појасот Газа. Израелската војска соопшти дека во текот на ноќта 16 пати бил бомбардиран појасот Газа, а дека Палестинците испукале една ракета во Израел.

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, апелираше вчера, жителите на Газа да ги напуштат сите места каде се сместени припадниците на Хамас.

Од 8-ми јули, вкупно 2.122 Палестинци погинале кога израелската војска ја започна ореацијата во појасот Газа, кој е под власт на Хамас.

На израелската страна има 68 жртви, од кои 64 војници и 4 цивили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести