сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Шестмина планинари евакуирани од Пелистер

Временските услови кои во ова време владеат на врвот на Баба биле причина младите планинари да побараат помош

64264_10202414929521410_1638376937_n

Поврзани вести

Двајца планинари се евакуирани, а уште четворица чекаат да бидат извелечени од Пелистер над Малото езеро откако поради лошите временски услови останале заглавени на врвот на Баба планина.

Како што информира Центарот за управување со кризи, шестмината планинари на возраст од 18 до 20 години 14 часот побарале помош откако двајца од нив се повредиле при падна низ стрмина на планината.

Веднаш по пријавата била организиран спасувачка акција и повредените планинари се извлечени и пренесени во битолската болница. Околу 16,30 часот хеликоптер на Министерството за внатрешни работи стаса до останатите четворица планинари и ги пренесе на безбедно во Битола.

Битолската Тера телевизија јавува дека станува збор за млади лица кои денеска се качуле кон врвот Пелистер и кои биле со несоодветна облека за временските неприлики кои владеат горе на врвот на Баба планина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести