понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Двајца ранети во напади врз седишта на курдска партија во Турција

napadi

Последни вести

Две лица се ранети при бомбашки напади врз две седишта на курдската Демократска партија на народите ХДП во Мерсин и Адана.

Експлозијата во седиштето на локалниот огранок на ХДП се случила во просторија што била користена како кујна, изјавил директорот на полициската управа во Мерсин, Рахми Баштуг.

foto_eksplozija_prokurdski_kancelarii_anadolija

Нема информации за сериозноста на повредите на двете жртви.

Експлозиите во локалните ограноци на ХДП доаѓаат во пресрет на парламентарните избори во Турција закажани за 7 јуни.

фото: Анадолија

Најчитани вести