среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Двајца руски пилоти киднапирани во Дарфур

sudan

Последни вести

Амбасадата на Русија во Судан соопшти дека двајца Руси биле кднапирани во суданската провинција Дарфур, дополнувајќи дека се преземаат мерки за нивното ослободување, пренесоа француските медиуми.

Портпаролот на руската Амбасада не откри детали за случајот, ниту посочи каде двајцата грабнати работеле, пред се, да не му се нанесе штета на процесот на нивно ослободување.

Според руските медиуми, двајцата биле вработени во руската авиокомпанија „ЈуТер“ и во Судан работеле според договорот со мисијата за поддршка на мирот на Африканската унија и ОН во Дарфур.

Најчитани вести