вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Двајца скијачи загинаа во лавина во Австрија

lavinaaa

Последни вести

Австриската шумска спасувачка служба пронајде тела на двајца скијачи во местото Селден. Тие биле затрупани од лавина, пренесе МИА.

Според првичните информации, жртвите се Америкаци и сами ја придвижиле лавината.

Во тој дел од планината во австриската покраина Тирол во сила е трет степен предупредување од лавини.

Американските туристи прво скијале на 3.056 метри високиот Гаислахкогел, а потоа заминале од безбедните патеки.

фото: snowcoledgenews.com

Најчитани вести