недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Двајца туристи од Тел Авив и соработник на Еврејскиот музеј загинаа во Брисел

Белгиските медиуми даваат различни верзии за околностите за инцидентот, но сите се едногласни дека нападот е извршен со автомобил.

brisel

Поврзани вести

Во нападот врз Еврејскиот музеј во Брисел вчера загинале двајца туристи од Тел Авив и соработник на музејот, а доброволка на културната институција била тешко ранета, тоа се последните информации за случајот, објавени од белгиското МВР.

Се наведува дека приведениот синоќа е еден од двајцата мажи кои учествувале во нападот, но статусот му е променет од осомничен во сведок. Засега не е познато дали е утврден идентитетот на напаѓачот, кој успеал да побегне.

Белгиските медиуми даваат различни верзии за околностите за инцидентот, но сите се едногласни дека нападот е извршен со автомобил. Откако автомобилот запрел пред музејот, напаѓачот влегол внатре и отворил оган.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести