среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Двајца турски министри поднесоа оставка

Turkish parliament

Поврзани вести

Турскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка по корупцискиот скандал што ја потресе владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган и целата турска нација, пренесе „АФП“.

Веста за оставката на Муамер Ѓулер дојде малку откако министерот за економија Зафер Чаглајан објави дека исто така се повлекува од функцијата. Синовите на двајцата министри се меѓу над дваесетте обвинети лица во рамките на истрагата за мито во високите ешалони на власта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести