понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Двајца загинаа, над десетина мигранти исчезнаа во море

Околу 65 мигранти од непозната националност се обидоа да го поминат Егејското море од Турција кога нивните два брода се превртеле недалеку од грчкиот остров Самос.

migranti

Поврзани вести

Двајца мигранти се удавија и десетина се водат како исчезнати после превртување на два брода во Егејското море соопшти денеска грчката крјбержна стража.

Околу 65 мигранти од непозната националност се обидоа да го поминат Егејското море од Турција кога нивните два брода се превртеле недалеку од грчкиот остров Самос.

Грчката крајбрежна стража извлекла од морето 36 преживеани мигранти и тела на две жртви.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести