петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 67

Двајца загинати и десет ранети во нападот во Измир

Турски полицаец и судски службеник се убиени и десет луѓе се ранети во напад пред Судската палата во Измир, јавија западни медиуми повикувајќи се на извори во болниците.

измир

Поврзани вести

Анадолија јави дека тројца терористи влегле во престрелка со полицијата, при што двајца од нив се смртно застрелани. Третиот осомничен е во бегство.

Турските власти воведоа забрана за известување за нападот.

Локалните медиуми јавуваат дека експлозијата е причинета од автомобил бомба што експлодирал пред влезот за судии и обвинители. Поради безбедност, на вработените во судската палата не им е дозволено да ја напуштат зградата.

Најчитани вести