петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Двајца загинати во поплавите во Кентаки

poplavi

Последни вести

Две лица загинаа во поплавите предизвикани од неколкудневните поројни дождови во американската држава Кентаки.

Едната жена загинала откако автомобилот од надојдената вода и бил повлечен од патот и истуркан во реката, а другата загинала кога дрво паднало врз неа.

Поради поплавите затворени се многу патишта и мостови, а спасувачите се обидуваат со чамци да дојдат до некои изолирани куќи.

Дождот е придружен од силен ветер, кој корне дрвја и соборува електрични столбови. Неколку илјади домаќинства се без струја.

Најчитани вести