недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Двајца затвореници од Гвантанамо префрлени во БиХ и Црна Гора

sad

Последни вести

Американското Министерство за одбрана денеска соопшти дека префрлило двајца затвореници од затворот во базата Гвантанамо во Црна Гора и во БиХ, каде треба да започнат нов живот.

Во соопштението на Пентагон се наведува дека третиот затвореник Мухамед Бавазир одбил да замине за Европа и останал во американската база на Куба.

Во БиХ е префрлен еден египетски државјанин со тешки здравствени проблеми, а во Црна Гора заминал затвореник од Јемен, се наведува во соопштението, при што се додава дека ниту едниот, ниту другиот не можеле да се вратат во земјата од каде потекнуваат.

Досега американските власти од Гвантанамо ослободија вкупно 91 затвореник.

Најчитани вести