недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дванаесет години од убиството на Ѓинѓиќ

dzindzic

Последни вести

Со повеќе активности денес низ Србија се обележуваат 12 години од убиството на Зоран Ѓинѓиќ.

Во Алејата на великаните на Новите гробишта во Белград околу 9.30 часот пристигна Борис Тадиќ заедно со делегацијата од социјалдемократската партија, кои на гробот на првиот демократски избран премиер на Србија положија венци и запалија цвеќиња, пишува српски „Курир“.

Околу 10 часот на гробот на Ѓинѓиќ пристигнаа и поранешните членови на кабинетот, како и поранешните министри.

Исто така, на убиениот премиер почит му одадоа и лидерот на Новата партија и поранешниот премиер на Србија Зоран Живковиќ и неговите сопартијци.

По вчерашната изјава на лидерот на српските радикали Војислав Шешељ дека може да се случи на гробот на Ѓинѓиќ да го испрати заменикот Немања Шаровиќ „со глогов колец“, министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ изјави дека полицијата ќе го заштити јавниот ред и мир и дека државата нема да дозволи било што да се случи со гробот на покојниот премиер.

Фото: Б92

Најчитани вести