среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Дванаесет загинати во лизгање на земјиште во Индонезија

zemja

Последни вести

Најмалку 12 жртви по лизгање на земјиштето во близина на граот Џемблунг во Индонезија. Земјиштето почнало да се лизга во петокот навечер, а во разводнетата земја спасувачите ги бараат жртвите со голи раце.

Неофицијално, во калта има уште 96 лица што се водат како исчезнати. До сега се спасени и евакуирани 379 жители на загрозеното подрачје.

Лизгањето дошло по невообичаено долг сушен период, а подрачјето било зафатено од силно монсунско невреме во средата и четвртокот.

 

Најчитани вести